8 Aralık 2010 Çarşamba

XII Apostel Restaurant in Hannover /

Our second station in Hannover was an italian restaurant which is named as XII Apostel restaurant at Shereton Hotel.First of  all the restaurant itself is really beautiful and you should pay it a visit just to check out stunning interior.Despite all the bad comments I have read on the internet, I really liked the place.

I want to start telling from tomato soup. The only reason of ordering the soup is just wonder.It was a must choice for a tomato soup addicted as me.Because , the served soup was a masterpiece.Yes, the bowl is a giant as it seems.

As pizza, I preferred sefood with shrimps and tuna fish on it.The thickness of dough , the taste of tomato souce and the amount of the shrimps were really satisfying.I can say that , It was one of the best pizzas I have ever tried. Yes, the pizza was as giant as it seems , too.

As desert, I ordered famous French Creme Brulee.Eventhough the crisp caramelized sugar top was not as thin as I imagined, the result was still very succesfull for an italian restaurant running in Germany.Presentation was also good.

The food was fantastic and the service was compared the price of the food really good! Next time I'm in town, I would definitely return to the apostel.


Honnover'de 2. durağımız ise  Shereton Otelin'in bünyesinde hizmet veren XII Apostel isimli italyan yemekleri hizmet veren restaurant oldu.Masaların yerleşim planı, ışıklandırma ve tavan resimleri için bile gitmeye değer.Her ne kadar internette restaurant hakkında her türlü yorumla karşılaşmış olsamda şahsım adına ben çok memnun kaldım.

Anlatmaya domates çorbasından başlamak istiyorum.Sırf denemek için sipariş ettim.Benim gibi bir domates çorbası tutkunu için olmazsa olmaz bir seçim oldu, çünkü önüme koyulan çorba tam anlamıyla bir şaheserdi...Evet, kase resimde göründüğü gibi devasa...

Pizzaya gelince, karidesli ve tuna balıkları olan deniz mahsüllü bir pizza tercih ettim.Hamurunun inceliği, domates sosunun lezzeti ve karideslerin çokluğu ile dört dörtlük bir pizza geldi önüme.Yediğim en iyi pizzalardan birisi diyebilirim.Evet, pizza da göründüğü kadar kocaman bir pizza.

 Tatlı olarak ,meşhur fransız tatlısı, crem brule'yi tercih ettim. Her ne kadar üst kısımdaki yanmış şeker tabakası beklediğimden ince gelmiş olsa da bir italyan lokantası için gayet lezzetli bir sonuç çıkarmaya başarmışlar. Sunumu da  oldukça başarılıydı.

Sonuç olarak ben çok memnun kaldım.Yolu Hannover'e düşen herkese uğramalarını şiddetle tavsiye ederim.