4 Aralık 2010 Cumartesi

Sapanca Bazaar/Sapanca Pazarı

We took the advantage of nice weather and went to Sapanca to have the breakfast on last Saturday.Sapanca always appeals me with it's nice weather ,crazy green and always gorgeous lake.Eventhough the lakes are not as much as credited as they deserve in our country , this situation is not so valid for Sapanca lake, of course happily.


I will tell you about the Titiz restaurant which we prefer every time we go to Sapanca to have the breakfast later on. This time I could not take the picture since the place was over crowded.

After the breakfast our next stop was the Sapanca Bazaar.It was so colorful and appealing that we found ourselves right at the center of it. I have always enjoyed to have a walk in the Bazaars.But the biggest differene of this one from the others was almost all of the vegetables , fruits, flowers  and of course pumpkins sold were grown aroud this area.

Sapanca is only one and a half hour far away from İstanbul and is the ideal place to spend the weekend. You can have SPA at the richmond and Güral Sapanca hotels lacated in here , can have fun by skiing in winters in Kartepe.

Havaların güzel olmasını fırsat bilip geçen haftasonunda kahvaltı için Sapanca'yı tercih ettik.Sapanca muhteşem havası,çılgın yeşilliği, ve tabiiki gölü ile beni her daim cezbetmiştir.Her ne kadar ülkemizde göllere hak ettikleri prim pek fazla verilmese de bu durumun en az geçerli olduğu nadir göllerdendir Sapanca gölü.

Sapanca da kahvaltı için her daim tercih ettiğimiz, lezzet ve hizmet kalitesinden bir gün bile ödün vermemiş olan Titiz restaurant'dan size ileride mutlaka bahsedeceğim.Bu seferkinde ortamın çok kalabalık olması nedeni ile pek resim çekemedim.

Kalvaltıdan sonra , durağımız Sapanca Pazarı oldu. Öylesine renkli, öylesine albeniliydiki kendimizi direkt pazarda bulduk.Oldum olası pazarlardan keyif almışımdır.Ancak bu pazarı diğerlerinden farklı kılan ,bölgenin doğası gereği bölgede bolca yetişen sebze ve meyvelerin ve tabiiki balkabağının pazarda satılıyor olması...Pazarın hemen yanına konumlanan çiçek pazarına da uğramandan edemedik.

Sapanca ,İstanbul'a bir buçuk saat uzaklıkta, haftasonu kaçamağı için ideal bir yer. Ayrıca yine Güral Sapanca ve Richmond otellerinde hizmet veren SPA merkezlerinde zaman geçirebilir, kış aylarında Kartepe'de kayak keyfi yapabilirsiniz.NORDSEE Shrimp Salad / NORDSEE Karides Salatası

Hi,

At the beginning of this week, I was in Hannover/Germany for a business trip.Since the weather was freezing I could not find a chance to discover the city but again since the weather was freezing and therefore I spent all of my time in warm venues, I could find so many chances to eat . My first station was Nordsee as soon as I stepped on the city.

I first met Nordsee two years ago in Wien. As you know we are very fond of seafood.We were overwhelmed when we first saw the Nordsee counter.Currently there is a Nordsee branch at İstiklal street in İstanbul but  the prices in Turkey is much higher than the ones in Germany. Nordsee has been serving food since 1896.

I ordered green shrimp salad this time. It was utterly a perfect selection.First of all, there was too much shrimp in the salad. With plenty of mozzerella cheese and greens , I suddenly stepped into a tasty world which was very delicious.I preferred yoghurt dressing.It was better on the green than it was on shrimp.After all, I left the Nordsee with full stomach and big smileon my face.I strongly suggest everybody to go and eat at Nordsee whoever step by.Merhaba,

Bu hafta başında  iş gezisi nedeni ile Almanya Hannover şehrindeydim. Havanın çok soğuk olması nedeni ile şehri keşfetme imkanı pek bulamadım ama yine havanın çok soğuk olması nedeni ile sürekli  kapalı mekanlarda bulunduğum için bol bol yemek yeme fırsatı yakaladım diyebilirim. Şehre gider gitmez ilk durağım Nordsee oldu.

Nordsee ile tanışmam iki yıl önceViyana'da gerçekleşmişti..Deniz mahsüllerine olan düşkünlüğümüz malum..Nordsee'nin tezgahını görür görmez kendimizden geçmiştik. Şu an İstiklal caddesinde bir şubesi mevcut ama fiyatlar özellikle Almanya ile karşılaştırılınca oldukça yüksek.1896'dan beri hizmet veren bir Alman işletmesi.

Bu seferinde karides salatasını tercih ettim.Tek kelime ile mükemmel bir seçimdi diyebilirim.Öncelikle içindeki karides miktarı çok fazlaydı. Bol mozerella peyniri ve akdeniz yeşillikleri ile tadına doyulmaz bir lezzet dünyasına adım attım bir anda. Üzerine ise yoğurt sosu tercih ettim. yoğurt sosu karidese değil ama yeşilliğe çok yakıştı.Neticede, öğle yemeği için uğradığım Nordsee'den karnım tok,yüzümde kocaman bir gülümseme ile ayrıldım...Yolu Nordsee'den geçen herkese uğrmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.