4 Aralık 2010 Cumartesi

Sapanca Bazaar/Sapanca Pazarı

We took the advantage of nice weather and went to Sapanca to have the breakfast on last Saturday.Sapanca always appeals me with it's nice weather ,crazy green and always gorgeous lake.Eventhough the lakes are not as much as credited as they deserve in our country , this situation is not so valid for Sapanca lake, of course happily.


I will tell you about the Titiz restaurant which we prefer every time we go to Sapanca to have the breakfast later on. This time I could not take the picture since the place was over crowded.

After the breakfast our next stop was the Sapanca Bazaar.It was so colorful and appealing that we found ourselves right at the center of it. I have always enjoyed to have a walk in the Bazaars.But the biggest differene of this one from the others was almost all of the vegetables , fruits, flowers  and of course pumpkins sold were grown aroud this area.

Sapanca is only one and a half hour far away from İstanbul and is the ideal place to spend the weekend. You can have SPA at the richmond and Güral Sapanca hotels lacated in here , can have fun by skiing in winters in Kartepe.

Havaların güzel olmasını fırsat bilip geçen haftasonunda kahvaltı için Sapanca'yı tercih ettik.Sapanca muhteşem havası,çılgın yeşilliği, ve tabiiki gölü ile beni her daim cezbetmiştir.Her ne kadar ülkemizde göllere hak ettikleri prim pek fazla verilmese de bu durumun en az geçerli olduğu nadir göllerdendir Sapanca gölü.

Sapanca da kahvaltı için her daim tercih ettiğimiz, lezzet ve hizmet kalitesinden bir gün bile ödün vermemiş olan Titiz restaurant'dan size ileride mutlaka bahsedeceğim.Bu seferkinde ortamın çok kalabalık olması nedeni ile pek resim çekemedim.

Kalvaltıdan sonra , durağımız Sapanca Pazarı oldu. Öylesine renkli, öylesine albeniliydiki kendimizi direkt pazarda bulduk.Oldum olası pazarlardan keyif almışımdır.Ancak bu pazarı diğerlerinden farklı kılan ,bölgenin doğası gereği bölgede bolca yetişen sebze ve meyvelerin ve tabiiki balkabağının pazarda satılıyor olması...Pazarın hemen yanına konumlanan çiçek pazarına da uğramandan edemedik.

Sapanca ,İstanbul'a bir buçuk saat uzaklıkta, haftasonu kaçamağı için ideal bir yer. Ayrıca yine Güral Sapanca ve Richmond otellerinde hizmet veren SPA merkezlerinde zaman geçirebilir, kış aylarında Kartepe'de kayak keyfi yapabilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder