27 Kasım 2010 Cumartesi

Fried Anglerfish / Fener Kavurma

One of the biggest hobbies of my dearest husband is to try different version of cooking seafood. I have to give his credit for this because he is really very good at it. Such that, since we have married, we almost never go out to eat sea food except summer holidays.His latest trial within this week was to cook fried anglerfish. The result was so perfect that the rest of the food at the table could not get a chance to be spoilt by myself.  He was so kind that he gave his recipe  for the blog .Below you can find the details...Bon Appetit to all.....

First you should melt the butter in a fry-pan.
Put pearl onion, 2-3 cloves of garlic , green pepper (hot is preferred), and cube cut anglerfish into the frying butter until the onion turns into pink for around 7 to 8 minutes.

While the fish is getting fried , cut one tomato in cubes, slice green olive into thin circles.
Into 3-4 spoon of soy sauce put a pinch of salt, a pinch of black and red pepper and a pinch of rosemary.

Add tomato ,green olive and soy sauce into the fish and continue frying approximately 10 more minutes. When tomato and olive becomes softer, the meal is ready.Before turning the heat off, put a few branch of parsley and mint on it.

We generally add the ingredients according to our taste and without using any scale.Therefore you can change the above described quantities according to your taste.

Please keep in mind that the trick of this food is to keep onion,tomato and the olive alive.


Benim kocacığın en büyük zevklerinden birisi her türlü deniz mahsüllerinden değişik yemek çeşitleri denemektedir.Hakkını vermek lazım, kendisi bu konuda oldukça başarılıdır.Öyleki evlendiğimizden beri yaz tatilleri hariç neredeyse dışarıda balık yemez olduk.Bu hafta içerisindeki denemesi ise Fener Kavurma oldu.Sonuç o kadar muhteşemdi ki sofradaki değer balık çeşitlerinin hiç birisi benden yüz bulamadı.
Kendisi lütfedip,blogum için bana tarifini verdi, bende aşağıda sizinle paylaşıyorum.Hepinize şimdiden afiyet olsun...
 
Önce tereyağını tavada eritin.
Arpacık soğan, 2-3 diş sarımsak ,acı turşuluk biber ve küp küp doğranmış fener balığını kızarmış tereyağında 7-8 dakika, soğanlar pembeleşinceye kadar  kavurun.

Balık kavrulurken, bir adet domatesi küp küp doğrayın.
Bir miktar yeşil zeytini ince halkalar halinde doğrayın...
3-4 yemek kaşığı soya sosun içerisine bir tutam karabiber, bir tutam biberiye, bir tutam kırmızı toz biber ve bir tutam tuz atarak iyice karıştırın..

Pembeleşen kavurmanın üzerine domates , yeşil zeytin ve soya sosu ilave ederek, yaklaşık bir 10 dakika da bu şekilde kavurmaya devam edin..Zeytin ve domatesler yumuşamaya başlayınca ocaktan indirebilirsiniz. Üzerine süs olarak bir kaç dal maydanoz ve nane koyarsanız, hiç de fena olmaz.

Biz genelde, yemek yaparken ölçü kullanmıyoruz, daha çok göz kararı ve kendi damak tadımıza göre hareket ediyoruz. bu sebeple yukarıdaki tarifteki mikatları kendi zevkinize göre artırıp azaltabilirsiniz.

Soğan, domates ve yeşil zeytini öldürmeden pişirmek işin püf kısmı, sakın unutmayın..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder